Päť akvarelových médií, ktoré zmenia vaše umenie

water mediums

Dodajte svojmu umeleckému dielu nové rozmery a úplne pretvorte svoje obrazy. Či už miešate, pridávate textúru alebo vrstvíte a dávate vedľa seba farby, naša široká škála médií dodá vášmu umeleckému dielu nové rozmery. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o piatich kľúčových médiách, ktoré môžu zmeniť spôsob, akým pracujete s akvarelom, čo vám umožní preskúmať celý rad nových a kreatívnych možností.

1. Granulation medium

Granulačné médium je možné použiť, ak chcete pridať zaujímavé rozmery inak rovným plochám. Dodáva melírovaný vzhľad farbám, alebo môže zvýšiť efekt zrnitosti farieb. Toto médium je užitočné pre všetky akvarelové techniky, vrátane krajinomaľby, morských scenérií a figuratívnych prác.

Pre maximálny efekt zrieďte akvarelové farby so samotným médiom. Ďalším riedením farby vodou je možné dosiahnuť rôzne výsledky. Granulačné médium je rozpustné jednoducho opätovným navlhčením. Veľký vplyv na to majú aj rôzne akvarelové papiere. Pre maximálnu granuláciu použite hrubý papier, pre menšiu granuláciu použite povrch so strednou textúrou.

2. Blending medium

Toto médium spomaľuje čas schnutia akvarelu, aby sa umožnilo lepšie premiešanie. Dá sa použiť rôznymi spôsobmi. Pre maximálny čas miešania zmiešajte miešacie médium priamo s akvarelom. Prípadne môžete médium naniesť priamo na papier v rámci prípravy na akvarel.

Riedenie vodou spôsobí celý rad časov miešania a sušenia. Rýchlosť sušenia sa bude líšiť a bude závisieť od teploty a prietoku vzduchu. Akékoľvek počiatočné perlenie farieb sa rozptýli, keď bude miešanie pokračovať. Po zaschnutí je možné aplikovať ďalšie umývania/washes na akékoľvek predchádzajúce umývanie, ktoré obsahuje Blending Medium.

3. Lifting preparation medium

Lifting Preparation médium umožňuje suché farebné umývanie/washes. Farba sa dá ľahko odstrániť z papiera mokrým štetcom alebo handrou. Najprv sa musí naniesť na papier a nechať zaschnúť. Ak ho chcete použiť, naneste ho na celý povrch papiera. Po zaschnutí pokračujte vo vymývaní farbami cez Lifting preparation medium ako zvyčajne a nechajte prácu zaschnúť.

Oblasti alebo detaily potom môžete odstrániť mäkkým štetcom namočeným vo vode. Jemne navlhčte oblasť, ktorú chcete odstrániť a osušte rozpustenú farbu. Pri väčších plochách možno použiť namiesto štetca špongiu. Tento proces je možné opakovať, kým sa nedosiahne požadovaný stupeň odstránenia. Miesta, ktoré ste odstránili, potom môžete nechať biele alebo premaľovať ďalším umývaním.

Vymývania sa najlepšie odstránia do piatich alebo šiestich hodín od prvej aplikácie. Lifting Preparation nerobí akvarel rozpustnejším, takže sa nemusíte báť, že by sa viacnásobným umývaním dielo zablatilo.

4. Permanent Masking Medium

Permanent Masking médium je určené na maskovanie oblastí papiera a ich odolnosť voči vode. Môže sa aplikovať priamo na biely papier alebo na zaschnuté prania/washes na papieri. Prípadne sa môže najskôr zmiešať s akvarelovými farbami.

Všetky akvarelové vody zmiešané s Permanent Masking Medium zostávajú otvorené a použiteľné, kým je umývanie stále mokré. Po zaschnutí sa oblasť izoluje a nie je ju možné úplne penetrovať ďalším umývaním. Na urýchlenie procesu sušenia môžete použiť sušič vlasov. Pred použitím iných farieb je potrebné štetce umyť v teplej mydlovej vode.
Oblasti papiera, ktoré boli ošetrené Permanent Masking Medium necháme zaschnúť. Keď sa potom akvarelové umývanie premaľuje, tieto oblasti zostanú izolované.

Na rozdiel od Art Masking Fluid nie je Permanent Masking Medium odstrániteľné. Možno ho pridať do farby a štetce sa čistia ľahšie. Art Masking Fluid sa odporúča pre maskovanie ostrých bielych a väčších plôch - rýchlejšie schne, zatiaľ čo Permanent Masking Medium sa odporúča pre jemné detaily a výrazné efekty v maľbe.

5. Texture Medium

Texture Medium sa používa na dodanie jemnej textúry maľbám, čím vytvára dojem hĺbky a štruktúry. Môže sa aplikovať priamo na papier alebo najskôr zmiešať s akvarelom.

Na vrch je možné naniesť viac vrstiev farby. Texture Medium je rozpustné, ale ako pri všetkých akvarelových umývaniach – určitá farba na papieri zostane.

 

A aké médiá používate najradšej vy? Dajte nám vedieť do komentárov.

 

Vidíme sa pri ďalšom blogu!

Váš tím MMart

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz