Výber povrchu pre olejomaľbu

ako vybrať povrch

Pred zmiešaním olejových farieb sa oplatí stráviť trochu času premýšľaním o type povrchu, na ktorý chcete farby naniesť. Najbežnejším povrchom pre olejové farby, ktorý sa používa po stáročia, je napínané plátno so základným náterom. Alternatívy zahŕňajú drevené panely a drevovláknité dosky strednej hustoty (MDF), ktoré vydržia dlho a nebudú sa ohýbať. Ak uvažujete o práci v prírode, plátenné dosky môžu byť dobrou investíciou. Sú obľúbenou voľbou pre skicovanie a vonkajšie maľovanie.

Plátno

Umelci používajú plátno už viac ako 300 rokov, takže sa veľmi odporúča. Plátno sa často vyrába z ľanu alebo bavlny. Aj keď sa ľan ťažko natiera a správne naťahuje, ponúka najhladší a najpevnejší povrch na maľovanie. Trvá mnoho rokov a klasicky vyškolení umelci ho stále považujú za zlatý štandard. Bavlna je na druhej strane cenovo dostupnejšia ako ľan a ľahšie sa rozťahuje. 

Plátenné dosky

Pre tých, ktorí maľujú vonku, boli plátenné dosky vždy obľúbenou voľbou, zaberajú menej miesta ako natiahnuté plátna a menej sa poškodia. Plátenné dosky sú vyrobené z masívnej lepenky a vysoko kvalitnej látky, vďaka čomu sú kvalitnejšie ako potiahnuté skicovacie dosky. 

Papiere

Bez ohľadu na to, čo ste počuli, je úplne možné použiť papier na olejomaľbu. Olejový papier je formulovaný tak, aby vydržal hrubé vrstvené nátery a je pripravený na použitie, nevyžaduje základný náter ani prípravu. Ďalšou alternatívou je použitie ťažkého akvarelového papiera, ktorý bol natretý akrylovým gesso základným náterom.

Drevovláknitá doska strednej hustoty (MDF)

Ak radi pripravujete svoje vlastné materiály, potom môže byť použitie MDF tou správnou cestou. MDF je vyrobená z drevených vlákien, ktoré boli stlačené lepidlom pod vysokým tlakom. Je cenovo dostupný, čo vás môže prinútiť maľovať ešte viac a dá sa ľahko nájsť vo väčšine obchodov pre domácich majstrov. Slovo o bezpečnosti: pri rezaní MDF noste masku, pretože prach môže byť škodlivý, ak ho vdýchnete.

Pred lakovaním nezabudnite MDF natrieť základným náterom. Základné nátery kontrolujú textúru, nasiakavosť a farbu vášho povrchu. Winsor and Newton ponúka výber akrylových a olejových náterových náterov a oba je možné použiť pod olejomaľbu. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si nášho sprievodcu základným náterom na plátno.

Ak máte správny povrch, ste na dobrej ceste vytvoriť niečo špeciálne. Ak to urobíte zle, môže to spôsobiť frustráciu a oneskorenie. Základné nátery a hotové povrchy vám poskytnú skvelé výsledky vďaka kontrole textúry, nasiakavosti a farby.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz