Ceruzky sú veľmi praktický a všestranný nástroj na kreslenie. Vytvárajú stopy fyzickým odieraním a zanechávajú stopu tuhy, ktorý priľne k hárku papiera alebo inému povrchu. Môžete ich použiť na vytváranie poznámok, rýchly náčrt alebo stráviť hodiny kreslením detailov na vašom diele. Umelci všetkých úrovní si môžu vybrať zo širokej škály ceruziek, vrátane grafitových, uhlíkových, farebných, akvarelových alebo jemných pastelových.
História ceruziek
Okolo roku 1560 taliansky pár Simonio a Lyndiana Bernacottiovci vytvorili pravdepodobne prvé plány modernej stolárskej ceruzky zapuzdrenej v dreve. Ich verzia bola plochý, oválny, kompaktnejší typ ceruzky. Koncept zahŕňal vyhĺbenie diery do palice z borievkového dreva. Krátko nato bola objavená lepšia technika. Boli vyrezané dve drevené polovice, vložená grafitová tyčinka a polovice potom zlepené – v podstate rovnaká metóda, ktorá sa používa dodnes.
Prvý pokus o výrobu grafitových tyčiniek z práškového grafitu bol v nemeckom Norimbergu v roku 1662. Používala sa pri ňom zmes grafitu, síry a antimónu. V roku 1795 Nicolas-Jacques Conté objavil metódu miešania práškového grafitu s hlinou a formovania zmesi do tyčí, ktoré boli potom vypálené v peci. Zmenou pomeru grafitu k ílu sa môže meniť aj tvrdosť grafitovej tyčinky. Tento spôsob výroby, ktorý už skôr objavil Joseph Hardtmuth, zakladateľ Koh-I-Noor v roku 1790, sa stále používa. V roku 1802 bola výroba grafitových túh z grafitu a hliny patentovaná firmou Koh-I-Noor vo Viedni.
Výroba ceruziek
Tuha ceruzky je zmesou jemne mletého grafitu a ílových práškov. Predtým, ako sa obe látky zmiešajú, sú oddelene očistené od cudzích látok a vysušené spôsobom, ktorý vytvára veľké štvorcové koláče. Po úplnom vysušení koláčov sa grafit a hlinené štvorce zmiešajú pomocou vody. Množstvo obsahu ílu pridávaného do grafitu závisí od predpokladanej tvrdosti ceruzky (nižší podiel ílu robí jadro mäkším) a množstvo času stráveného mletím zmesi určuje kvalitu tuhy. Zmes sa potom tvaruje do dlhých povrazov podobných špagetám, ktoré sa narovnávajú, sušia, krájajú a potom temperujú v peci. Potom sa namáčajú do oleja alebo roztaveného vosku, ktorý presakuje do drobných otvorov v materiáli čo umožňuje hladké písanie ceruzkou. Cédrová doska s niekoľkými dlhými paralelnými drážkami sa vyreže, aby sa vytvorila „latka“ a do drážok sa vložia grafitovo-hlinité ´šnúrky´. Navrch sa nalepí ďalšia drážkovaná doska a celá zostava sa potom nareže na jednotlivé ceruzky, ktoré sa potom nalakujú alebo namaľujú. Mnoho ceruziek má na jednom konci gumu, ktorá je pripevnená v kovovej objímke.
Druhy ceruziek
Grafitové ceruzky sú najbežnejšími typmi ceruziek a sú zapuzdrené v dreve. Sú vyrobené zo zmesi hliny a grafitu a ich tmavosť odtieňov sa mení od svetlosivej po čiernu. Ich zloženie umožňuje najhladšie ťahy.
Grafitové tuhy sú pevné tyčinky z kompozitu grafitu a ílu (ako sa nachádza v „grafitovej ceruzke“) s priemerom bežnej ceruzky, ktoré okrem obalu alebo štítku nemajú žiadne puzdro. Často sa nazývajú "bezdrevné" ceruzky. Používajú sa predovšetkým na umelecké účely, umožňujú jednoduchšie pokrytie väčších priestorov, vytváranie rôznych efektov a poskytuje väčšiu hospodárnosť pri použití celej ceruzky. Sú dostupné v rovnakom rozsahu tmavosti odtieňov ako grafitové ceruzky zapuzdrené v dreve.
Uhlíkové ceruzky sú vyrobené z dreveného uhlia a poskytujú plnšie čierne odtiene ako grafitové ceruzky, ale majú tendenciu sa ľahko rozmazávať a sú abrazivnejšie ako grafit. Pre duotónové techniky sú dostupné aj sépiové a biele ceruzky.
Carbónové ceruzky sú zvyčajne vyrobené zo zmesi hliny a lampovej černe, ale niekedy sú zmiešané s dreveným uhlím alebo grafitom. Vytvárajú plnšiu čiernu farbu ako grafitové ceruzky, sú hladšie ako drevené uhlíky a sú minimálne prašné. Tiež sa veľmi dobre miešajú, podobne ako drevené uhlíky.
Farebné ceruzky alebo pastelky na rozdiel od grafitových a uhlíkových ceruziek majú jadrá na báze vosku alebo oleja a obsahujú rôzne pomery pigmentov, prísad a spojív. Sú vyrábané od študentskej až po profesionálnu kvalitu.
Pastelové ceruzky sú obľúbeným médiom a používajú sa na pridanie zložitých, kontrolovaných detailov do bežných jemných pastelových obrazov. Majú tú výhodu, že sú v drevenom obale, takže si nezašpiníte prsty, čo pomáha predchádzať neúmyselnému rozmazaniu farieb. Farby je možné navzájom miešať vrstvením alebo pomocou tyčinky, štetca alebo prsta.
Akvarelové ceruzky sú určené na použitie s akvarelovými technikami. Je ich možné použiť nasucho – ako bežné farebné ceruzky – alebo ich možno aplikovať namokro, aby sa dosiahol požadovaný efekt akvarelu. Pri mokrej aplikácii umelec najprv nanesie suchý pigment a potom navlhčeným štetcom zosilní a rozotrie farbu.
Mastné ceruzky majú jadro na báze vosku a sú známe svojou odolnosťou voči vlchkosti a všestrannosťou. Su vhodné na písanie na rôzne povrchy, ako je sklo, kov a porcelán.
Tieto ceruzky sú ideálne na označovanie neporéznych povrchov s ďalšou výhodou, že sa dajú ľahko zotrieť.
Tvar ceruziek
Kresliace ceruzky sú dostupné v rôznych tvaroch, vrátane šesťhranných, okrúhlych a trojuholníkových. Aj keď každý má svoje výhody, výber v konečnom dôsledku závisí od osobných preferencií.
- Okrúhle ceruzky sú elegantné a ľahko sa uchopia. Počas dlhého kreslenia sa však umelcom môže zdať ťažké manipulovať s okrúhlymi ceruzkami kvôli vlhkosti rúk.
- Šesťhranné ceruzky majú dobre definované hrany, ktoré zabraňujú rolovaniu. Tento tvar umožňuje lepšiu manipuláciu a tak umelci môžu využiť všetky strany naostreného hrotu.
- Trojuholníkové ceruzky sú menej bežné, ale poskytujú mnoho výhod šesťhranných ceruziek vďaka svojmu ergonomickému tvaru.
Obal ceruziek
Drevo je jednou z najdôležitejších súčastí kvalitnej ceruzky. Najlepšie ceruzky sú vyrobené z pravého cédru, zatiaľ čo kvalitné lacné ceruzky sú vyrobené z lipového dreva alebo topoľa.
- Cédrové drevo - je špičkové drevo na výrobu ceruziek. Strúha sa rovnomerne bez triesok, výsledkom čoho je hladký povrch. Je to mäkké drevo, ktoré spôsobuje minimálne opotrebovanie strúhadla.
- Alternatívne druhy - lipa, biela jedľa a topoľ. Rozpočtové drevo na výrobu ceruziek. Väčšinou ide o tvrdšie drevá, ktoré spôsobujú väčšie opotrebenie strúhadla. Sú náročnejšie na opracovanie, čo spôsobuje drobné nedokonalosti.
-
Iné materiály - Vyhnite sa ceruzkám vyrobených z tropického a kôstkového dreva. Tieto ceruzky možno identifikovať podľa malých otvorov alebo jamiek v dreve. Drevo na tieto ceruzky sa často ťaží neudržateľne a ceruzky majú tendenciu sa nerovnomerne strúhať. Vyhnite sa taktiež ceruzkám vyrobených z extrudovaného plastu. Nie sú biologicky odbúrateľné a nestrúhajú sa dobre.
Doplnky k ceruzkám
- Strúhadlo alebo nôž, ktorým si nastrúhate ceruzku. K dispozícii sú strúhadlá vyrobené špeciálne na grafit, drevené uhlík, pastelové alebo farebné ceruzky. Blok brúsneho papiera je niekedy všetko, čo potrebujete, ak potrebujete nabrúsiť samotný hrot ceruzky a zachovať jej schopnosť pracovať s jemnými detailmi.
- Gumy sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a sú tiež vyrobené z rôznych materiálov.
- Papierové tyčinky a tortilliony sú užitočné na rozotieranie. Papierové tyčinky a tortilióny sú vyrobené zo stlačeného papiera a majú tvar ceruzky.
- Maskovacia páska je neoceniteľná na upevnenie jednotlivých listov papiera na mieste počas práce.
- Skladacie klipsy držia umelecké diela pohromade a strany zošita na mieste pri skicovaní vonku. Pekne to vyzerá aj pri fotení vašej práce.
Vidíme sa pri ďalšom blogu! :)
Váš tím MMart Zdroj foto: Conte a Paris, Stabilo, Faber Castell, Canva