Ahojte, volám sa Petra. Mojou najobľúbenejšou technikou je akvarel. A keďže rada objavujem nové materiály, mám odskúšané aj rôzne verzie papierov.
Ak si chcete jednoducho vyskúšať, čo najviac rôznych papierov a nekupovať kvôli tomu zakaždým celý skicár, odporúčam vám skicár Hahnemühle Watercolour Selection, ktorý obsahuje až 14 druhov papiera.
Papiere sú očíslované a na začiatku nájdete ich zoznam s presným zložením a gramážou. Tak zakaždým viete na aký druh práve maľujete. Sú tu papiere zo 100% celulózy, ale aj zo 100% bavlny. Ale napríklad aj papier z agáve.
Lienka je namaľovaná práve na papieri z agáve. Vyniknú na ňom napríklad akvarelové veruzky. Klasické akvarelové farby sa doň viac vpijú a mierne strácajú jas. Ak ich však doplníte akvarelovými ceruzkami (napríklad Goldfaber Aqua) alebo akvarelovými markermi, získate zaujímavý „živý“ obrázok. Tento papier je určite vhodný na mix media techniky a experimentovanie s farbami.
Akvarelové papiere dostať v troch rôznych úpravách : Hot pressed (vyrobené technikou lisovania za tepla, tento papier je hladký), Cold pressed (vyrobené technikou lisovania za studena, jemne zrnitý papier), alebo Rough (drsný papier).
A aj tieto rôzne druhy zrnitosti sú obsiahnuté v tomto skicári. Ak s akvarelom začínate, je to pre vás výborný spôsob ako si ich otestovať a zistiť, ktorý druh úpravy vám najviac vyhovuje.
Motýle som namaľovala na papier s hot press úpravou, s hladkou štruktúrou. Tento konkrétny je z celulózy a nájdete ho v skicári s názvom „Harmony“. Má 300 gr/m2 takže sa nemusíte báť použiť viac vody. Super sa s ním pracovalo aj s farbičkami, ktoré po hladkom povrchu perfektne kĺžu, ale určite na ňom odporúčam vyskúšať aj akvarelové markery.
Práve skicáre „Harmony“ nájdete u mmart.sk vo všetkých troch úpravách (hot pressed, cold pressed a rough) a rada by som ich odporučila aj začiatočníkom, ktorí sa možno boja investovať do drahšieho papiera. Aj keď je lacnejší ako papiere zo 100% bavlny, tak je kvalitný a nebudete sa na ňom trápiť.
Chrobáčiky sú namaľované na papieri s úpravou „rough“. Táto konkrétna vzorka je 300 gramová „Britannia“. Vďaka drsnej úprave papiera získate zaujímavý efekt, ktorý sa mne osobne veľmi páči.
Podobne drsný papier nájdete v tomto skicári aj pod názvom „Cornwall“, ten už má vyššiu gramáž a to 450gr/m2 a teda znesie oveľa viac vody a nezvlní sa. Dajú sa na ňom robiť expresívnejšie maľby, napríklad technikou „mokré do mokrého“ , ktorú mám veľmi rada.
Moje najobľúbenejšie papiere sú však práve tie zo 100% bavlny. Najkrajšie na nich vynikne pigment akvarelových farieb.
Medzi mojich obľúbencov tak patria skicáre „The Collection Watercolour“, „Expression“ a „Turner“.
Tieto papiere sú vhodné aj na moju obľúbenú techniku „mokré do mokrého“, vďaka kvalitným bavlneným papierom znesú viac vody, poprípade z nich môžete (do určitej miery) farbu „vymyť“. Skicár „The Collection Watercolour“ navyše nájdete v dvoch rôznych hrúbkach : 300gr/m2 a 640gr/m2, kde sa naozaj nemusíte báť použiť viac vody.
Firma Hahnemühle má kvalitné papiere. Ja som vyskúšala papiere od rôznych značiek, ale zatiaľ som sa vždy vrátila práve k Hahnemühle. Majú široký výber papierov vhodných nielen pre začiatočníkov, ale aj pre profesionálov a po ktoromkoľvek siahnete, budete podľa mňa spokojní .
Váš tím MMart Text a foto: Machalíková Petra