Recenzia produktov od našej ambasádorky Petry Machalíkovej | Papiere na akvarel

Ahojte, volám sa Petra. Mojou najobľúbenejšou technikou je akvarel. A keďže rada objavujem nové materiály, mám odskúšané aj rôzne verzie papierov.

Ak si chcete jednoducho vyskúšať, čo najviac rôznych papierov a nekupovať kvôli tomu zakaždým celý skicár, odporúčam vám skicár Hahnemühle Watercolour Selection, ktorý obsahuje až 14 druhov papiera.

 

Dizajn bez názvu (1)

 

Papiere sú očíslované a na začiatku nájdete ich zoznam s presným zložením a gramážou. Tak zakaždým viete na aký druh práve maľujete. Sú tu papiere zo 100% celulózy, ale aj zo 100% bavlny. Ale napríklad aj papier z agáve.

 

Dizajn bez názvu (2)

 

Lienka je namaľovaná práve na papieri z agáve. Vyniknú na ňom napríklad akvarelové veruzky. Klasické akvarelové farby sa doň viac vpijú a mierne strácajú jas. Ak ich však doplníte akvarelovými ceruzkami (napríklad Goldfaber Aqua) alebo akvarelovými markermi, získate zaujímavý „živý“ obrázok. Tento papier je určite  vhodný na mix media techniky a experimentovanie s farbami.

Akvarelové papiere dostať v troch rôznych úpravách : Hot pressed (vyrobené technikou lisovania za tepla, tento papier je hladký), Cold pressed (vyrobené technikou lisovania za studena, jemne zrnitý papier), alebo Rough (drsný papier).

A aj tieto rôzne druhy zrnitosti sú obsiahnuté v tomto skicári. Ak s akvarelom začínate, je to pre vás výborný spôsob ako si ich otestovať a zistiť, ktorý druh úpravy vám najviac vyhovuje.

 

Dizajn bez názvu (5)

 

Motýle som namaľovala na papier s hot press úpravou, s hladkou štruktúrou. Tento konkrétny je z celulózy a nájdete ho v skicári s názvom Harmony. Má 300 gr/m2 takže sa nemusíte báť použiť viac vody. Super sa s ním pracovalo aj s farbičkami, ktoré po hladkom povrchu perfektne kĺžu, ale určite na ňom odporúčam vyskúšať aj akvarelové markery.

Práve skicáre „Harmony“ nájdete u mmart.sk vo všetkých troch úpravách (hot pressed, cold pressed a rough) a rada by som ich odporučila aj začiatočníkom, ktorí sa možno boja investovať do drahšieho papiera. Aj keď je lacnejší ako papiere zo 100% bavlny, tak je kvalitný a nebudete sa na ňom trápiť. 

 

Dizajn bez názvu (6)

 

Chrobáčiky sú namaľované na papieri s úpravou „rough“. Táto konkrétna vzorka je 300 gramová „Britannia“. Vďaka drsnej úprave papiera získate zaujímavý efekt, ktorý sa mne osobne veľmi páči.

 

Podobne drsný papier nájdete v tomto skicári aj pod názvom „Cornwall“, ten už má vyššiu gramáž a to 450gr/m2 a teda znesie oveľa viac vody a nezvlní sa.  Dajú sa na ňom robiť expresívnejšie maľby, napríklad technikou „mokré do mokrého“ , ktorú mám veľmi rada.

 

Dizajn bez názvu (4)

 

Moje najobľúbenejšie papiere sú však práve tie zo 100% bavlny. Najkrajšie na nich vynikne pigment akvarelových farieb.

Medzi mojich obľúbencov tak patria skicáre „The Collection Watercolour, „Expression“ a „Turner“.

 

Dizajn bez názvu (7)

 

Tieto papiere sú vhodné aj na moju obľúbenú techniku „mokré do mokrého“, vďaka kvalitným bavlneným papierom znesú viac vody, poprípade z nich môžete (do určitej miery) farbu „vymyť“. Skicár „The Collection Watercolour“ navyše nájdete v dvoch rôznych hrúbkach : 300gr/m2640gr/m2, kde sa naozaj nemusíte báť použiť viac vody.

 

Dizajn bez názvu (3)

 

Firma Hahnemühle má kvalitné papiere. Ja som vyskúšala papiere od rôznych značiek, ale zatiaľ som sa vždy vrátila práve k Hahnemühle. Majú široký výber papierov vhodných nielen pre začiatočníkov, ale aj pre profesionálov a po ktoromkoľvek siahnete, budete podľa mňa spokojní .

 

Váš tím MMart                                                                                                                                                                                                                       Text a foto: Machalíková Petra

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz